Kamienky a perly v šperkoch

Všetky látky, ktoré sú uzavreté počas rastu minerálu, sú klasifikované ako inklúzie.

Môžu to byť plynné, kvapalné alebo tuhé látky. Kvalita inklúzie súvisí s formačnými podmienkami daného minerálu.

Drahokamy sú minerály prírodného pôvodu, ktoré dosahujú túto „hodnosť“ vďaka svojej kráse, vzácnosti, tvrdosti a kvalite. Zvyčajne sú leštené do charakteristického tvaru.

Kryštály sú tuhé látky, v ktorej atómy, ióny alebo molekuly vytvárajú pravidelnú usporiadanú mriežku priestoru. Názov pochádza z gréckeho slova kryštáľ (ľad, kamenný kryštáľ).

Niektoré drahokamy sú vyrobené z materiálov organického pôvodu, ako je jantár, perla alebo korál.

Termín polodrahokam Medzinárodná asociácia šperkov prísne zakazuje.

Vzácnosť a drahá cena drahokamov boli podnetom na hľadanie riešení, ktoré ich nahradia. Pozrime sa na tieto za sebou:

Syntetické kamene sú vyrobené v laboratóriu za umelých podmienok, ktoré sú fyzikálnymi aj chemickými vlastnosťami úplne rovnaké ako pôvodný minerál. Pre laika sú veľmi ťažko rozlíšiteľné, ale rozpozná ich skúsený odborník. (syntetický moissanit je dobre známy, čo je najdokonalejšia kópia diamantu). Vo vnútri môžu mať uzavreté aj inklúzie, čím sa viac podobajú na pôvodný, prírodný minerál.

Rekonštruované kamene: náhrady drahých kameňov vyrobené z prírodného (minerálneho) prachu a zvyškov (tyrkysová, koralová).

Umelé výrobky: umelo vyrobené materiály, ktoré sa tiež vyrábajú v laboratóriách, ale zvyčajne sa vyvíjali na iné výskumné účely a až následne sa z nich stali imitácie drahokamov. Preto nemajú prírodný ekvivalent ako syntetické kamene. (Zirkónium, YAG alebo fabulit – tiež známe ako Wellingtonove diamanty – sa bežne používajú na nahradenie diamantov)

Napodobeniny: farebne len pripomínajú pôvodné kamene, sú ľahko rozpoznateľné a odlíšiteľné, pretože sú často vyrobené zo skla, keramiky, živice.

Lepené kamene: tvoria samostatnú skupinu napodobenín, dublety nazývame kamene vyrobené a spojené dohromady z dvoch materiálov – rovnakého alebo odlišného. Trojčatá sú kamene navzájom spojené do troch častí, zvyčajne dvoch kameňov a medzi nimi farebného lepidla, čo je tiež farba, ktorá dodáva farbu.

Perly – typy a údržba

Pravé perly sú biogénne (prírodné) kamene pozostávajúce z koncentrických škrupín, ktoré si niektoré mäkkýše vylučujú, aby sa chránili pred vstupom cudzích látok do ich tela. Veľkosť sa pohybuje od niekoľkých milimetrov po lieskový orech; najväčšie exempláre dostávajú samostatné mená. Ich tvar je zvyčajne takmer pravidelná guľa, ale môžu mať aj formu kvapky, hrušky a sudy. Zvláštne, veľmi skreslené formy sa nazývajú „barokové perly“. Jeho farba sa väčšinou blíži k bielej, hodvábne perleťovej. Až do príchodu kultivovaných perál bol dominantným spôsobom získavania pravých perál rybolov perál.

Existujú dva typy perál: morské a sladkovodné.

Základný postup kultivácie perál je rovnaký pre sladké aj slané/morské perly. Výroba slaných perál je oveľa drahšia. Doba kultivácie sladkovodných perál je najviac 6 rokov, kým pre morské perly to môže byť aj 18 rokov.

Náhrdelníky z perál neskladujte zavesené, ale položte ich na rovný povrch.

Náhrdelníky z perál by sa nemali skladovať na priamom slnečnom svetle, v miestnostiach s vysokou teplotou, alebo v suchom prostredí. Najlepšie je ich uložiť do šperkovnice, aby ich nepoškodili iné kovové šperky.

Náhrdelníky z perál, ale aj iné šperky s perlami pred odložením utrite suchou alebo vlhkou jemnou handričkou. Bez očistenia ich neodkladajte, lebo môže dôjsť k zmene ich farby alebo stratu lesku.

Nenoste perlové šperky pri výkone ťažkých prác, v prašnom prostredí a v prostredí s agresívnymi výparmi (kúpaliská, termálne kúpaliská).

Ak sa perly nenosia dlhšiu dobu, v pravidelných intervaloch by mali byť pretreté mäkkou handričkou namočenou v čistej chladnej vode. V suchom prostredí môže dôjsť aj k prasknutiu perál.

Perly majú menšiu tvrdosť ako ostatné vzácne kamene, ľahko sa vznikajú na ich povrchu škrabance.

Prečítajte si aj časť NÁVOD NA POUŽÍVANIE A ZÁRUČNÉ PODMIENKY